Źródło: jacklalanne.com
w ,

6 zasad żywienia wg Jacka LaLanne – twórcy fitness, który żył 96 lat

Osobowość telewizyjna, pionier fitnessu, propagator zdrowego stylu życia i żywienia, wynalazca – Francois Henri LaLanne, znany jako Jack LaLanne urodził się 26 września 1914 roku w San Francisco (Kalifornia, USA). Nazywany ojcem chrzestnym fitnessu, przeżył 96 lat i do końca swojego życia zachował niesamowitą siłę i wytrzymałość oraz wysportowaną sylwetkę. Otworzył pierwszy fitness klub z siłownią w Stanach Zjednoczonych i prowadził pierwszy autorski program telewizyjny prezentujący ćwiczenia oraz tematykę fitness. Swą postawą życiową zarażał tłumy stając się niezmiernie ważną postacią dla amerykańskiego społeczeństwa.

Dzieciństwo – urodzony na nowo

Jako dziecko miewał silne bóle głowy, miał bulimię, sprawiał poważne problemy wychowawcze w szkole, był wielbicielem śmieciowego jedzenia i jak sam siebie określał – cukromaniakiem. Wszystko zmieniło się, gdy jako nastolatek wysłuchał wykładu Paula Brogg’a specjalisty żywienia.

To był impuls, który odmienił Jacka i jego życie. LaLanne zaczął ćwiczyć oraz całkowicie zmienił sposób żywienia rezygnując z cukru i wszystkich niezdrowych przekąsek, potraw, które jadł wcześniej. W jednej chwili z dziecka, o którym mówiono „to same kłopoty” stał się licealistą, z którego inni mogli brać przykład. Jako czołowy sportowiec szkoły, był silnym punktem drużyny futbolowej oraz zapaśniczej.

Dorosłe życie – „Linia Twojej talii, to Twoja linia życia”

Całe dorosłe życie Jacka LaLanne jest wizytówką pozytywnych zmian, które rozpoczął jako nastolatek. W 1936 roku otworzył w Oakland w Kalifornii pierwszy nowoczesny klub fitness. Aktywnie poszukując klientów, zachęcał do treningu siłowego oraz zdrowego żywienia. W swoim klubie otworzył również bar oferujący zdrowe przekąski i koktajle białkowe. Został wynalazcą prototypów sprzętu do ćwiczeń fitness, z których do dnia dzisiejszego korzystamy w siłowniach.

Źródło: jacklalanne.com

Działania Jacka LaLanne zostały dostrzeżone przez firmę produkującą zdrową żywność, która zaproponowała mu prowadzenie w lokalnej telewizji programu telewizyjnego prezentującego ćwiczenia. Popularność programu sprawiła, że został on przeniesiony do kanału o zasięgu krajowym. I tak przez ponad 30 lat od poniedziałku do piątku Ameryka budziła się i ćwiczyła oglądając poranny The Jack LaLanne Show.

By przyciągnąć klientów i zwrócić uwagę amerykańskiego społeczeństwa na to, jak ważna jest aktywność fizyczna i zdrowe żywienie, LaLanne był autorem i wykonawcą wielu wyczynów. Mając 40 lat przepłynął pod wodą z ładunkiem 63 kg długość Golden Gate Bridge w San Francisco (2 737 m), a w wieku 41 lat zakuty kajdanki przepłynął dystans 1,5 km. W 1956 r. ustanowił rekord świata wykonując 1033 pompki w 23 minuty. Jego dokonanie z roku 1984 jest niesamowite. Będąc 70-latkiem przepłynął 1 milę mając dłonie w kajdankach i ciągnąc 70 łodzi wiosłowych z ludźmi na pokładzie.

Źródło: jacklalanne.com

„Jedz zdrowo, a wszystko będzie dobrze” – Jack LaLanne

Przez lata Jack LaLanne konsekwentnie realizował swoje zasady zdrowego stylu życia. Wstawał codziennie o czwartej rano i ćwiczył przez 2 godziny (trening siłowy oraz pływanie lub bieg). Bardzo rzadko jadał w restauracjach i nawet wtedy nie odstępował od reguł żywienia, którym hołdował. Jakie zasady żywienia propagował i sam stosował Jack LaLanne?

Unikaj przetworzonej żywności

Jack LaLanne mawiał: „Nie jedz tego, gdy zrobił to człowiek”. Uważał, że żywność przetworzona i dodatki do żywności są jedną z głównych przyczyn chorób, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Był bezkompromisowym adwokatem żywności naturalnej i prostego, nieprzetworzonego jedzenia.

Jedz przynajmniej 10 surowych warzyw dziennie

Przez 6 lat był wegetarianinem. Później wprowadził do swojej diety jajka, nieprzetworzone mięso i ryby, natomiast sałatki i surowe warzywa były zawsze podstawowym elementem jego posiłku.

Zrezygnuj z cukru

LaLanne wskazywał na silne, uzależniające działanie cukru i jego negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Często przywoływał własne doświadczenia z dzieciństwa, kiedy cukier dominował w jego diecie. Opowiadał – „Jako dziecko byłem słaby, chory i nieznośny”.

Owoce są ważnym elementem codziennego żywienia

Jack LaLanne był wielkim entuzjastą jedzenia owoców i picia soków. Uznawał warzywa i owoce za najlepszy nośnik witalnych składników pokarmowych, witamin i minerałów. Znając zwyczaje żywieniowe Amerykanów, w 2002 roku zaczął promować swoim nazwiskiem sokowirówkę, znaną również w Polsce jako sokowirówka Jacka LaLanne’s. Sądził, że picie soków ułatwi ludziom spożywanie większej ilości warzyw i owoców. Sokowirówka zdobyła ogromna popularność, wg magazynu BusinessWeek tylko w latach 2002 – 2004 sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy.

Uważnie wybieraj węglowodany

Pełnoziarniste produkty zbożowe jak płatki owsiane czy brązowy ryż były stałym elementem diety Jacka. Uważał je za bardzo ważne źródło energii, błonnika i niezbędnych składników odżywczych. Jednocześnie całkowicie wyeliminował ze swojego żywienia przetworzone produkty zbożowe (np. biała mąka) i cukry proste (poza owocami).

Jedz ryby jak najczęściej

Ryba z warzywami i brązowym ryżem – tak najczęściej wyglądał obiad Jacka LaLanne. Uważał ryby za bardzo ważne źródło łatwostrawnego białka, niezbędnego w diecie osoby aktywnej.

Słynne powiedzenie Jacka LaLanne „Ćwiczenia to król, a odpowiednia dieta to królowa. Jeśli oba elementy są twą codziennością – masz królestwo” są doskonałym odzwierciedleniem jego dewizy życiowej. Jeśli przyjrzymy się obecnym zaleceniom zdrowego stylu życia, których podstawą jest Piramida Żywieniowa, widzimy w niej prawie wszystkie elementy propagowane przez LaLanne’a. Codzienna aktywność fizyczna jest podstawą piramidy, a jej kolejnym kluczowym elementem są warzywa i owoce.

Dzisiejsze badania potwierdzają jak istotna dla naszego zdrowia jest nieprzetworzona żywność, ryby i pełnoziarniste produkty zbożowe oraz ograniczenie spożycia cukru i soli. Z podziwem możemy stwierdzić, że założenia Jacka LaLanne są nadal aktualne i wyprzedzały czasy, w których żył. Więc jeśli masz jeszcze wątpliwości czy warto wprowadzić je w życie powtarzaj sobie jego słowa: „Ludzie nie umierają z powodu starości. Umierają z powodu braku aktywności”.

Źródła:

[1] http://jacklalanne.com/
[2] https://jamesclear.com/superhumans-jack-lalanne
[3] https://www.bodybuilding.com/fun/ahead-of-his-time-then-and-now.html
[4] http://www.shapeupwithsherri.com/2011/01/27/exercise-and-nutrition-tips-from-jack-lalanne/
[5] https://www.biography.com/people/jack-lalanne-273648

Komentarze i opinie

1 Komentarz do "6 zasad żywienia wg Jacka LaLanne – twórcy fitness, który żył 96 lat"
Dodaj swoją opinie

Dodaj komentarz

Lecznicza kąpiel aromaterapeutyczna

Lecznicza kąpiel aromaterapeutyczna – olejki eteryczne i zapachowe

Apiterapia i apitoksynoterapia

Apiterapia i apitoksynoterapia. Leczenie jadem pszczelim, miodem i pierzgą