Afty to bardzo częsty problem wśród dzieci. Są to małe nadżerki lub owrzodzenia powstające na błonie śluzowej jamy ustnej. Najczęściej zlokalizowane są na języku, podniebieniu, dziąsłach lub nawet w gardle. Czym dokładnie są? Jakie dają objawy? Jak je leczyć? Odpowiedzi znaleźć można w tekście poniżej.

Czym jest afta?

Jest to przypadłość spotykana najczęściej u dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym. Jest to zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. Afty mają na ogół owalny lub okrągły kształt, pokryte są białym nalotem, wokół którego tworzy się czerwona obwódka. Występują one w różnych rozmiarach – od kilku milimetrów aż do dwóch centymetrów.

Afty oprócz nieatrakcyjnego wyglądu są także bardzo bolesne. Pojawienie się jednej lub dwóch aft nie powinno sprawiać problemów w jedzeniu i piciu. Problem zaczyna stanowić ich większa ilość. Powodują one trudności w spożywaniu pokarmu, a także mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. W takiej sytuacji należy umówić się na telefoniczną konsultację lekarską, podczas której zostanie wystawiona recepta online.

Czym spowodowane jest powstawanie aft?

Najczęstszą przyczyną jest niewłaściwa higiena. Dzieci mają tendencję do wkładania do buzi brudnych rąk, co stwarza zagrożenie infekcją. Gdy zarazki dostaną do uszkodzonej błony śluzowej może to skutkować rozwojem aft. Za ten stan najczęściej odpowiada wirus opryszczki. Do zakażenia dochodzi zwykle w sytuacji obniżonej odporności.

Inną przyczyną powstawania aft mogą być niedobory witaminowo-minerałowe. Głównie wymienić można tutaj niedobory żelaza, kwasu foliowego, a także witaminy B12. Często nawracanie problemu z aftami może być spowodowane niezdiagnozowanymi chorobami przewlekłymi. W celu ustalenie przyczyn należy umówić się na konsultację lekarską. Można to zrobić całkowicie zdalnie, nie trzeba umawiać się na wizyty w przychodni. Kontakt z lekarzem, diagnoza i recepta online są dostępne całą dobę dzięki stronie https://receptaulekarza.pl/p/chore-dziecko-konsultacja-u-lekarza/.

Jak radzić sobie z aftami?

Podczas zakażenia nie należy zmuszać dziecka do jedzenia, ponieważ spożywanie pokarmu powoduje u niego ból. Zadbać należy za to o picie, żeby nie doprowadzić do sytuacji odwodnienia. Gdy maluchowi wróci apetyt warto podawać mu potrawy płynne lub półpłynne jak np. zupa i kaszki mleczno-ryżowe. Unikać należy twardszych pokarmów jak np. kanapki.

Zaopatrzyć należy się także w leki. Do radzenia sobie z aftami najczęściej wykorzystywany jest roztwór pyoctaniny. Buzię dziecka warto 3-4 dziennie spryskiwać środkiem znieczulającym. Podawać należy także leki, które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W poważniejszych przypadkach zalecane jest pędzlowanie jamy ustnej środkiem przeciwgrzybiczym.

Dodaj komentarz