w

Czystek a karmienie piersią

Karmisz piersią, więc dbasz o to co jesz i pijesz, bo zdajesz sobie sprawę z tego, że ma to wpływ nie tylko na Ciebie, ale również na Twoje dziecko. Zastanawiasz się, czy możesz pić herbatę z czystka? Przeczytaj poniższy artykuł.

Okres karmienia piersią to czas, kiedy kobieta szczególnie zwraca uwagę na to co je, pije i zażywa. Każda substancja wprowadzona w tym czasie do jej organizmu, może również wpływać – pozytywnie lub negatywnie na jej dziecko. Właśnie ze względu na zdrowie dziecka okres laktacji wymaga m.in. ostrożnego stosowania leków. Wiele z nich jest przeciwwskazane do stosowania u karmiących kobiet. Dlatego też w tym okresie zalecane są naturalne sposoby wspierania zdrowia, jak np. stosowanie preparatów roślinnych i naparów ziołowych. Jednak czy ziołowy zawsze oznacza bezpieczny gdy karmisz piersią? Niestety nie. Czy czystek jest bezpieczny dla matek karmiących?

Czystek przy karmieniu piersią – właściwości

Tak popularne dzisiaj herbaty i napary z czystka są bardzo bogatym źródłem polifenoli. Dzięki tym substancjom organicznym czystek wykazuje:

  • działanie wspierające pracę układu immunologicznego oraz działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się w profilaktyce, czyli wsparciu odporności oraz podczas przeziębień i infekcji dróg oddechowych,
  • właściwości antyalergiczne, co sprawia, że być wykorzystywany jako wsparcie przy alergiach i astmie,
  • silne działanie antyoksydacyjne, a więc jest przydatny wszędzie tam, gdzie chcemy ograniczyć stan zapalny, czy też zneutralizować szkodliwe wolne rodniki (np. stany zapalne dróg oddechowych i stawów, problemy skórne, miażdżyca, profilaktyka anti-aging, chorób serca i układu krążenia oraz przeciwnowotworowa).

Czy można pić czystek przy karmieniu piersią

Prozdrowotne właściwości czystka znane są od wieków. Napary z czystka uważane są za bezpieczne, nie wykazują działań niepożądanych, nie są również znane żadne skutki przedawkowania. Dlatego też wielu ekspertów uważa, że można je pić w ciąży i przy karmieniu piersią. Podkreślają, że dobroczynne działanie czystka wynika przede wszystkim z zawartości dużej ilości bezpiecznych przeciwutleniaczy (polifenoli). Czystek nie zawiera substancji, które powodują tzw. oczyszczanie organizmu z toksyn, dzięki temu jest bezpieczny dla karmiących matek i ich dzieci. Z kolei część specjalistów zaleca ograniczone ilości herbatek z czystka w tym okresie. Ich opinia wynika z faktu, że nie ma wystarczającej ilości badań, finalnie potwierdzających stosowanie czystka w okresie laktacji. Wszystkie wątpliwości związane z ilością i częstotliwością wypijanych naparów z czystka kobieta karmiąca powinna rozstrzygnąć ze swoim lekarzem prowadzącym.

Czystek dla karmiących matek – stosowanie

Najlepsze efekty daje regularne, codziennie picie czystka. Dobrze jest wykorzystywać susz z samych liści, bez łodyg, które pozbawione są wartościowych substancji i pogarszają smak przygotowanego napoju. Można go spożywać w postaci:

  • herbaty z czystka – jedną łyżeczkę suszu zalewany szklanką wrzątku i parzymy przez ok. 10 min. Następnie odcedzamy i herbata jest gotowa do wypicia.
  • naparu z czystka – ok. 10 g suszu (garść) zalewamy 1 l wody, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na wolnym ogniu ok. 5 min. Po odcedzeniu napar jest gotowy do spożycia.

Jeśli kobieta w okresie karmienia piersią z jakichkolwiek powodów obawia się stosowania herbat czy naparów, może wykorzystać czystek w postaci inhalacji lub okładów czy płukanek.

Inhalacje z czystka są szczególnie przydatne dla matek karmiących w trakcie przeziębienia czy infekcji dróg oddechowych. Jak je przygotować? Wsypujemy 3-4 łyżeczki suszu do głębokiego naczynia i zalewamy je gorącą wodą. Powietrze unoszące się nad naczyniem wdychamy nosem, a wydychamy ustami.

Do okładów i płukanek stosuje się ostudzony napar z czystka, którym możemy przemywać skaleczenia, płukać jamę ustną oraz wykonać okład na ranę czy też zmianę skórną.

Czystek a karmienie piersią
Ocena: 5 Oddane głosy: 1

Źródła:

[1] http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0166354209004884
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19444821?dopt=Abstract&holding=npg

Komentarze i opinie

Dodaj komentarz

Czystek na chore zatoki

Czystek na chore zatoki – leczy i oczyszcza

Zioło czystek a antykoncepcja

Zioło czystek a antykoncepcja – czy czystek obniża jej skuteczność?