w ,

Czystek na boreliozę – jak stosować? Leczenie i dawkowanie

Czystek jako zioło na boreliozę obrósł już legendą. Szczególnie chwalą go osoby, u których choroba weszła w stadium przewlekłe. Tu wyjaśniamy, czy czystek w leczeniu boreliozy rzeczywiście jest skuteczny i z czego wynikają jego właściwości.

Obecnie istnieje jeszcze niewiele doniesień naukowych, które jednoznacznie potwierdzają, że rośliny należące do różnych gatunków czystka (Cistus spp.) – same lub w kombinacjach z innymi przedstawicielami flory – wywierają korzystny wpływ na organizm zmagający się z boreliozą. Niemniej to, co już udało się stwierdzić, daje mocne podstawy do tego, aby roślinę tę pod różną postacią wprowadzić do programu leczniczego jako idealne zioło na boreliozę przewlekłą.

Borelioza – trudny przeciwnik

Opisana po raz pierwszy w 1975 r. borelioza, inaczej choroba z Lyme, wywoływana jest przez bakterie krętki Borrelia burgdorferi. Jest najczęstszą chorobą odkleszczową, ale przenoszą ją nie tylko kleszcze oraz ich postaci młodociane – maleńkie nimfy. Niedawno odkryto, że do zainfekowania bakteriami boreliozy może dojść także wskutek ukąszenia komarów, wszy, pcheł czy moskitów. Źródłem zakażenia jest tutaj krew osoby zakażonej, wraz z którą przenoszone są groźne krętki lub ich postaci przetrwalne. Możliwość infekowania poprzez krew powoduje, że boreliozą można zarazić się także w wyniku transfuzji tej płynnej tkanki od nieświadomego nosicielstwa dawcy, a także w wyniku kontaktów seksualnych. Borelioza może być też przeniesiona z ciężarnej matki na dziecko, z czym często mają do czynienia pediatrzy pracujący w Afryce. Istnieją też doniesienia, że do zakażenia może dojść nawet przez używanie niepasteryzowanego mleka krowiego (krętki borelii atakują nie tylko człowieka!)1.

Czystek a borelioza (Cistus incanus)

Kłopot z boreliozą polega na tym, że o ile istnieje duże prawdopodobieństwo wyleczenia choroby w jej stadium początkowym przez odpowiednią antybiotykoterapię, to już postać chroniczna jest bardzo trudna w leczeniu i odporna na wiele stosowanych leków. Dzieje się tak, ponieważ bakterie borelii sadowią się w narządach i tkankach i tworzą tam biofilm, który skutecznie chroni je przed działaniem środków farmakologicznych, lub przyjmują postać przetrwalną, która jest wyjątkowo odporna na wpływ leków.

Tam, gdzie nie sprawdzają się antybiotyki, pomóc mogą środki naturalne, w tym czystek – i to nie tylko najpopularniejszy czystek szary, czyli Cistus incanus. Borelioza okazuje się również wrażliwa na stosowanie innych gatunków czystka, w tym greckiego czy żywicznego.

Czystek w leczeniu boreliozy

Skuteczność czystka w likwidacji opornych na leczenie krętków wynika z dużej zawartości środków o działaniu bakteriobójczym i wzmacniających odporność polifenoli. W badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Instytutu Farmacji w Lipsku wykazano, że na krętki borelii najsilniej działa olejek eteryczny pozyskany z czystka: w ciągu ośmiu dni stosowania ograniczył liczbę bakterii do 2%. Za uzyskanie tak imponującego wyniku odpowiedzialne są labdany – związki tworzące żywiczny sok czystka, znane człowiekowi już ponad 2000 lat labdanum2: aromatyczne i zabójcze dla bakterii. Niemieccy naukowcy okryli, że wśród dziesięciu lotnych diterpenów tworzących labdanum cztery wykazują bardzo silne działanie bakteriobójcze. Działają leczniczo i odstraszająco na gryzące owady, kleszcze i roztocza: nie dopuszczają do kontaktu bakterii z błoną komórkową i przez to uniemożliwiają tworzenie biofilmu oraz zmieniają zapach ciała.

Jak stosować czystek przy boreliozie?

Najistotniejsze jest, aby dostarczać do organizmu bakteriobójcze ladbany. To osiąga się, pijąc herbatę z czystka lub stosując ekstrakt z tego zioła (jest dostępny w postaci kropel albo w kapsułkach). Ważne jest, aby ziele zaparzać gorącą wodą – uzyskuje się wtedy aktywny biologicznie napój. Zimne wyciągi wodne nie wydobywają z czystka wszystkich zabójczych dla borelii związków.

Skuteczność ekstraktu lub herbaty z czystka można wzmacniać, dodając olejek z oregano. Jego najaktywniejszym antybakteryjnym składnikiem jest karwakrol. Tak się składa, że jest to również jedna ze wspomnianych wyżej najbardziej aktywnych składowych olejku lotnego z czystka.

Czystek na boreliozę – opinie

Osoby, u których stosowanie czystka przyniosło zdecydowaną poprawę zdrowia, są najlepszym przykładem na skuteczność tego zioła na boreliozę. W oparciu o jedno z opublikowanych doniesień w piśmie aptekarskim o znacznej uldze w cierpieniach wywołanych boreliozą, jakiej doznali chorzy w Saksonii po piciu herbaty z czystka, naukowcy wzięli pod lupę skład tego zioła3.
Jak bardzo czystek może być skuteczny, można się dowiedzieć, czytając na forach lub blogach w internecie liczne wypowiedzi tych, którym pomógł.

Czystek – dawkowanie przy boreliozie

W odniesieniu do czystka na boreliozę nie zostało ustalone dawkowanie. Zioła nie można przedawkować, pijąc herbatę, ale rozsądnie jest nie stosować więcej niż 3 szklanki naparu dziennie. Przyjmując ekstrakt, należy stosować się do zaleceń producenta.

Czy czystek chroni przed kleszczami?

Tak, koniecznie też trzeba pamiętać o bardzo ważnej właściwości czystka chroniącej przed ukąszeniem stworzenia przenoszącego groźne krętki borelii: zioło zmienia zapach ciała – na taki, którego kleszcze i inne gryzące insekty nie znoszą, a który dla nas, ludzi, jest przyjemny.

Źródła:

[1] http://www.borelioza.org/materialy_lyme/n-tlumaczenie.pdf
[2] https://www.thieme-connect.com/products/ejournals/abstract/10.1055/s-0032-1320325
[3] Rauwald, H.W. (2007) in: Informationsblatt der Sächsischen Landesapothekerkammer 02/07. Dresden

Komentarze i opinie

2 komentarze do "Czystek na boreliozę – jak stosować? Leczenie i dawkowanie"
Dodaj swoją opinie
  1. Stosuje czystek jako wsparcie przy walce z boreliozą. Dotychczas słyszałem, że warto go pić, ale szczerze powiem, że nie wiedziałem o tych badaniach. Piję kilka szklanek cistus creticus/czystka kreteńskiego dziennie.

  2. Nieźle. Gdyby nie odnośniki do badań uznałabym, że to ściema 🙂 Coraz bardziej się przekonuje, że opinie osób, które mówią, że działanie czystka to „mit” to czysta ściema 🙂

Dodaj komentarz

Ziemia okrzemkowa na pchły i pluskwy - jak działa i jak ją stosować?

Ziemia okrzemkowa na pchły i pluskwy – jak działa i jak ją stosować?

Czystek na wzdęcia i zaparcia

Czystek – skuteczna metoda na wzdęcia i zaparcia