w

Czystek na chore zatoki – leczy i oczyszcza

Napar z czystka – wielozadaniowy, nazywany często naturalnym antybiotykiem; znany z faktu, że zawiera imponującą ilość witaminy P, czyli polifenoli. Czy sprawdzi się również w przypadku leczenia zapalenia zatok?

Zapalenie zatok może nas dotknąć o każdej porze roku. Jesienią i zimą jesteśmy narażeni na duże różnice temperatur, w tym okresie szczególnie aktywne są patogeny chorobotwórcze. Wiosną dołączają do nich alergeny, a latem klimatyzacja. Zatkany nos, gęsta wydzielina z nosa, często spływająca po tylnej stronie gardła, ucisk w okolicach twarzowych (czoło, nos, skronie), ból głowy w okolicach zatok nasilający się przy pochylaniu głowy lub przy wysiłku – to najczęstsze objawy zapalenia zatok. Zioła takie jak czystek mogą być bardzo pomocne w leczeniu i oczyszczaniu chorych zatok.

Czym jest zapalenie zatok?

Rozróżniamy 3 typy zapalenia zatok:

  • ostre zapalenie zatok – zazwyczaj mija w ciągu 3-4 tygodni
  • przewlekłe zapalenie zatok – wiąże się z długotrwałymi dolegliwościami
  • nawracające zapalenie zatok – mówimy o nim wtedy, gdy dotyka nas minimum 4 razy w roku.

Przyczyną zapalenia zatok może być zarówno zakażenie wirusowe, bakteryjne, jak i grzybicze. Ryzyko zachorowania wzrasta również przy alergii. Każda z tych sytuacji powoduje obrzęk i stan zapalny błony śluzowej wyściełającej zatoki oraz przewody nosowe, co skutkuje m.in. nadprodukcją śluzu. Objawów zapalenia zatok nie należy bagatelizować. Nie leczone mogą stać się przyczyną powikłań. Lokalizacja zatok blisko mózgu powoduje, ze stan zapalny może rozprzestrzenić się powodując np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Do innych powikłań należą m.in.:

  • zapalenie ucha
  • zapalenie gardła
  • stan zapalny okolicznych tkanek miękkich i kości.

Czystek a zatoki – czy czystek pomaga na zatoki?

Napar z czystka jest jednym z najbogatszych źródeł polifenoli. Zawiera kwasy fenolowe, flawonoidy i fitosterole. Dzięki temu czystek wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Pojawiło się również wiele doniesień o tym, że czystek pomaga ograniczyć reakcje alergiczne w organizmie. Polifenole wykazują silne działanie przeciwutleniające chroniąc komórki naszego organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. To skutkuje również lepszą pracą układu immunologicznego. A nie ma lepszej obrony przed chorobami niż sprawny system odporności. Potencjał antyoksydacyjny naparu z czystka jest trzykrotnie wyższy od zielonej herbaty. Wszystkie te właściwości naparu z czystka sprawiają, że może on być doskonałym wsparciem leczenia i oczyszczania zatok.

Ziele z czystka na zatoki

Aby wykorzystać w pełni możliwości czystka, napar należy pić codziennie, regularnie przez dłuższy czas. Jeśli nie piłeś go do tej pory, pierwsze objawy zapalenia zatok są doskonałym momentem aby zacząć. Napar z czystka na zatoki przygotowujemy zalewając 1 łyżeczkę suszu szklanką wrzątku. Odstawiamy do zaparzenia na ok. 10 min, następnie odcedzamy i napar jest gotowy do wypicia. Do herbatki możemy również dodać sok z malin, sok z cytryny, miód bądź miętę. To zmieni smak naparu, a przy okazji wzmocni jego działanie o dobroczynne substancje zawarte w tych produktach.

Chcąc przygotować najbardziej wartościowy napar z czystka wybieraj susz cięty, zawierający jak najmniej gałązek, które nie mają takiej wartości jak liście, a dodatkowo powodują, że napar ma gorzkawy smak.

Czystek – oczyszczanie zatok

Podczas infekcji zatok pacjentom dokucza uczucie rozpierania i silny ból głowy, który promieniuje na twarz, oczy oraz zęby. Przyłożenie ciepłego kompresu do bolącego miejsca (np. czoło, skronie) pomoże zredukować ból, rozrzedzi śluz i ułatwi oczyszczanie zatok. Można wykorzystać ręcznik namoczony w gorącej wodzie albo przygotować specjalne okłady wykorzystując napar z czystka.

Suche powietrze, które jest wynikiem m.in. ogrzewania bądź klimatyzacji, wysusza błony śluzowe nosa i gardła, co ułatwia wirusom i bakteriom wnikanie do organizmu. Sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na infekcje zatok. Dobrym sposobem na nawilżenie błon śluzowych, oczyszczenie zatok i walkę z patogenami są domowe inhalacje z czystka. Do naczynia, miski wsypujemy 3-4 łyżeczki suszu i zalewamy gorącą wodą. Wystarczy pochylić się nad miską z tak przygotowanym naparem do inhalacji, zakryć głowę ręcznikiem i wdychać parę nosem, a wydychać ustami.

Możemy również przygotować płukankę z naparu czystka. Wystudzony napar doskonale nadaje się do płukania m.in. jamy ustnej, co będzie szczególnie pomocne przy zapaleniu zatok szczękowych.

Herbata z czystka na zatoki

Należy również pamiętać o tym, że zasada, aby podczas choroby pić jak najwięcej, dotyczy również infekcji zatok. To pomaga rozcieńczyć wydzielinę, ułatwia oczyszczanie i osuszanie zatok. Najlepszym wyborem jest woda mineralna oraz ziołowe i owocowe herbaty. W tą zasadę doskonale wpisuje się herbata z czystka, którą bezpiecznie możemy pić kilkukrotnie w ciągu dnia. Lekarze zalecają, aby codziennie pić około ośmiu szklanek płynów nawadniających. Pamiętajmy o tym również podczas choroby.

Czystek na chore zatoki – leczy i oczyszcza
Ocena: 4.8 Oddane głosy: 4

Tematy:
Źródła:

[1] http://www.prohealth.com/library/showarticle.cfm?libid=29222
[2] https://www.researchgate.net/publication/281170931_The_Polyphenolic_Composition_of_Cistus_incanus_Herbal_Tea_and_Its_Antibacterial_and_Anti-adherent_Activity_against_Streptococcus_mutans
[3] http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0166354209004884

Komentarze i opinie

Dodaj komentarz

Czystek a karmienie piersia

Czystek a karmienie piersią