w ,

Czystek – skuteczna metoda na wzdęcia i zaparcia

Wzdęcia i zaparcia to powszechne zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Można je leczyć naturalnymi sposobami. Skuteczną metodą walki z problemami trawiennymi są napary i herbatki z czystka.

Zarówno wzdęcia, jak i zaparcia mogą przytrafić się każdemu, bez względu na wiek. Wzdęcia związane są z nagromadzeniem gazów w jelitach. Ich najczęstszą przyczyną jest połykanie powietrza podczas jedzenia i picia. Wzdęcie może być też skutkiem błędów dietetycznych czy zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Równie częstą dolegliwością związaną z układem pokarmowym są zaparcia. To stan, w którym jelita są rzadko opróżniane (rzadziej niż 2 razy w tygodniu), a wypróżnianie staje się utrudnione i powoduje ból. Przyczynami zaparć mogą być: siedzący tryb życia, stosowanie niektórych leków, niedostateczna ilość błonnika w diecie, stany po operacji chirurgicznej.

Czystek na wzdęcia

Skutecznym sposobem walki z problemami trawiennymi jest czystek, roślina zielarska o właściwościach prozdrowotnych. Czystek jest polecany na wzdęcia, ponieważ pomaga wyregulować pracę jelit i pozbyć się nadmiernie zgromadzonych gazów. Stosowanie czystka w przypadku wzdęć szybko przyniesie ulgę i pomoże wyregulować pracę jelit.

Czystek na zaparcia

Czystek pozwala również przywrócić właściwy rytm wypróżnień. Zaparcia najczęściej przytrafiają się kobietom w ciąży oraz w połogu, osobom w podróży, chorujących na stwardnienie rozsiane lub zespół jelita drażliwego. Wprowadzenie czystka do diety złagodzi uciążliwe objawy związane z utrudnionym wypróżnianiem.

Czystek na wzdęcia i zaparcia – jak stosować?

W Polsce najpopularniejszy jest Cistus incanus. Można go dostać w postaci naparów i herbatek ziołowych.

Napar z czystka

Żeby przygotować napar, do szklanki lub filiżanki należy wsypać ok. 1–2 łyżeczki suszonych liści czystka, zalać wrzątkiem i odstawić na 5–10 minut (pod przykryciem). Przed spożyciem napar można przecedzić. Nie zaleca się przekraczania 2–3 szklanek w ciągu dnia.

Herbatka z czystka

Herbatki ziołowe dostępne są najczęściej w formie torebek, które wystarczy zalać wrzątkiem i zaparzać podobnie jak napar, czyli przez 5–10 minut pod przykryciem.

Tematy:

Komentarze i opinie

Dodaj komentarz

Czystek na borelioze - dawkowanie i leczenie

Czystek na boreliozę – jak stosować? Leczenie i dawkowanie

Czystek na trądzik i piękną cere

Czystek sposobem na trądzik i piękną cerę?