w ,

Czystek sposobem na trądzik i piękną cerę?

Z trądzikiem i innymi zmianami skórnymi można sobie poradzić domowymi sposobami, szczególnie dzięki zastosowaniu czystka. Regularnie popijanie herbat i odwarów z czystka, a także przemywanie twarzy tonikiem z tej rośliny to sposób na zdrową i piękną cerę.

Niedoskonałości skóry to zmora wielu osób, w różnym wieku. Nawet trądzik pospolity, zwany również trądzikiem młodzieńczym, choć jest schorzeniem skórnym związanym z dojrzewaniem i uwidacznia się pod wpływem zmian hormonalnych, może pojawić się u trzydziesto- i czterdziestolatków.

Trądzik powinno się leczyć według wskazań dermatologa, jednak bardzo ważne jest również leczenie domowe, które wspiera kurację. Osobom z cerą trądzikową z pomocą przychodzi ziołolecznictwo. Rośliną szczególnie godną uwagi na trądzik i cerę jest czystek.

Czystek na trądzik – efekty

Korzystny wpływ czystka na cerę trądzikową i skórę potwierdzają uczeni. Według badań1 przeprowadzonych w Altenberge (Niemcy) regularne stosowanie ekstraktu z czystka pomaga leczyć trądzik. Czystek, rosnący na Bliskim Wschodzie, w Afryce i na terenach Europy Południowej wonny krzew, blokuje rozprzestrzenianie się bakterii Propionibacterium ascnes. Już w 1992 roku badacze zwracali uwagę na jego przeciwzapalne działanie.

Obecne w czystku substancje wykazują silne działanie prozdrowotne. Roślina jest bogata w polifenole, które hamują procesy starzenia i chronią organizm przed atakiem wolnych rodników, co zabezpiecza nas przed rozwojem groźnych chorób. Czystek nazywany jest zabójcą bakterii. Poza tym odtruwa organizm, usuwa toksyny, działa przeciwgrzybiczo, przeciwalergicznie i przeciwwirusowo.

Z tego względu czystek powinien być stosowany nie tylko na trądzik, ale również przy innych zmianach i dolegliwościach skórnych takich jak egzema, łuszczyca, wypryski, zaskórniki, przebarwienia, utrata elastyczności czy widoczne oznaki starzenia.

Czystek na trądzik i czystek na cerę – jak stosować?

Niezwykłe zioło czystek na trądzik i inne zmiany skórne oraz w celach pielęgnacyjnych można stosować w różnej formie według poniższych wskazówek.

Herbata z czystka na trądzik i piękną skórę

Torebkę wysuszonego ziela czystka (Cistus incanus) należy zalać wrzącą wodą i zaparzać pod przykryciem przez 5–10 minut. Zalecane spożycie to 2–3 filiżanki naparu w ciągu dnia. Do herbaty można dodać miód (uwaga! Miodu nie dodaje się do wrzątku, bo wtedy traci swoje cenne właściwości) oraz sok z cytryny.

Odwar z czystka na trądzik

Ok. 1–2 łyżeczki suszonego ziela czystka zalać szklanką wrzątku i gotować przez ok. 10 minut. Następnie odstawić pod przykryciem na ok. 15–20 minut. Przed spożyciem przecedzić. Odwar z czystka można spożywać jak herbatę albo stosować zewnętrznie w przypadku zmian trądzikowych, łojotoku, wyprysków czy innych zmian skórnych.

Okłady z czystka na trądzik i skórę

Po przygotowaniu i wystudzeniu odwaru z czystka należy zamoczyć w nim płatek kosmetyczny albo gazik, pozbyć się nadmiaru płynu i zrobić okład na twarz. Po ok. 15–20 minutach okład należy usunąć i przemyć twarz ciepłą wodą.

Tonik z czystka

Czystek do przemywania twarzy sprawdzi się również w formie toniku. Jak go zrobić? W pierwszej kolejności należy przygotować odwar, przecedzić go i wystudzony przelać do buteleczki.  Przemywać twarz 2 razy dziennie (rano i wieczorem) płatkiem kosmetycznym zwilżonym tonikiem.

Napar z czystka na cerę trądzikową

Do filiżanki wsypać ok. 2 łyżeczki suszonego ziela, zalać wrzątkiem i odstawić do naciągnięcia pod przykryciem podobnie jak herbatę (na ok. 5–10 minut). Przecedzić przed wypiciem.

Tematy:
Źródła:

[1] http://www.horusmedia.de/2001-cystus/cystus-en.php

Komentarze i opinie

Dodaj komentarz

Czystek na wzdęcia i zaparcia

Czystek – skuteczna metoda na wzdęcia i zaparcia

Ziemia okrzemkowa na odchudzanie

Ziemia okrzemkowa na odchudzanie? Diatomit pod lupą eksperta