w

Czystek w ciąży. Czy można pić herbatę z czystka w ciąży?

Czystek (Cistus sp.) uznawany jest za wyjątkowo łagodne zioło. Picie czystka w ciąży wzbudza jednak kontrowersje. Tymczasem z badań wynika, że to nie ziele czystka w ciąży i przygotowywane zeń herbatki powinny być na cenzurowanym, tylko jego pyłek kwiatowy.

Z badań japońskich naukowców z Department of Biofunctional Evaluation, Molecular Pharmacology przy Gifu Pharmaceutical University1 wynika bowiem, że zjadanie pyłku kwiatowego tej rośliny silnie hamuje angiogenezę, czyli tworzenie nowych naczyń krwionośnych – szczególnie włosowatych. Choć ta akurat właściwość pyłku jest bardzo pożądana przy chorobach nowotworowych, to w przypadku ciąży – wręcz niewskazana. Ponieważ jednym z ważnych zjawisk towarzyszących okresowi oczekiwania na dziecko jest silny rozwój sieci naczyń krwionośnych, a szczególnie włosowatych. Ma to zapewnić sprawne krążenie w organizmie matki i dziecka oraz zabezpieczyć układ krwionośny przed przeciążeniem, które mogłoby się pojawić przy wzrastającej ilości krwi podczas ciąży. Ale po ciąży warto już po pyłek z czystka sięgać – to bomba antyoksydacyjna i bogate źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych2.

Czy można pić czystek w ciąży?

Tu opinie są różne – nawet wśród lekarzy i farmaceutów. Bo kiedy jedni zasłaniają się ostrożnością i powołują się na brak informacji na temat czystka w EMA (Europejskiej Organizacji Leków), inni – w oparciu o uznane łagodne działanie zioła na organizm nawet 3-miesięcznych niemowląt – nie widzą zagrożeń, których przyczyną mogłaby być herbata z czystka w ciąży. Niemniej – wskazują na to, aby raczej urozmaicać listę przyjmowanych płynów w czasie oczekiwania na dziecko, niż skupiać się tylko na jednym czy dwóch napojach.

Czystek – właściwości a ciąża

Czas życia płodowego jest bardzo ważny dla rozwijającego się dziecka i przyszłej matki – ponieważ od tego okresu zależy ukształtowanie młodego organizmu i jego zdrowie oraz dobra kondycja psycho-fizyczna kobiety, która ma niebagatelny wpływ na stan płodu.

Czystek dla kobiet w ciąży, w postaci herbaty może być źródłem wielu wartościowych składników – przydatnych przyszłej mamie i jej nienarodzonemu jeszcze dziecku:

  • Wsparcie układu odpornościowego – co jest istotne w zapewnianiu ochrony przyszłej mamy przed infekcjami, szczególnie sezonowymi, które – źle leczone lub zaniedbane – mogą prowadzić do powikłań i nadkażeń wymagających zastosowania silnych środków farmakologicznych. W badaniach przywołanych w zgłoszeniu patentowym3 dotyczącym ekstraktu z czystka wykazano hamujące działanie tego zioła na namnażanie się rinowirusów – patogenów odpowiedzialnych za najczęstszą przypadłość sezonową: przeziębienie. Jednocześnie czystek okazał się bezpieczny dla komórek organizmu. Zioło okazuje się też skuteczne w walce ze znacznie groźniejszym przeciwnikiem – grypą4.
  • Działanie antyoksydacyjne – czystek to skarbnica przeciwutleniaczy. Zawierają flawonoidy z różnych grup, m.in. kwercetynę, katechiny i mniej znane labdany – związki działające przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przewciwpasożytniczo i przewciwzapalnie5, które z uwagi na szerokie spektrum działania coraz częściej trafiają pod lupę naukowców.
  • Właściwości antyalergiczne – to znów zasługa wielkiej ilości związków flawonowych w czystku, a szczególnie katechin. Ponadto sugeruje się, że związki antyoksydacyjne zawarte w suszu ziołowym mogą działać fotoprotekcyjnie na skórę – co jest dobrą wiadomością dla dla wrażliwych przyszłych mam.

Udowodniono też, że picie herbatki z tej niezwykłej rośliny dobrze wpływa na zdrowie jamy ustnej. Badania przeprowadzone w Niemczech6 wykazały, że napój ten utrudnia osadzanie się i tworzenie biofilmu na szkliwie. Dla przyszłych mam to ważna informacja – bo nawet jeżeli nie zdecydują się na picie herbatki z tego zioła, to mogą wykorzystać ziele czystka w ciąży w postaci płukanki do jamy ustnej. W ten sposób zmniejszą prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy czy chorób przyzębia – schorzeń częstych w okresie ciąży.

Czystek: przeciwwskazania i ciąża

Wprawdzie czystek uznawany jest za bezpieczne zioło, ale istnieją doniesienia, że rośliny mogą wywołać alergię – w okresie pylenia. Z tego powodu uczulenie na czystek staje się przeciwwskazaniem do stosowania zioła. Okres oczekiwania na dziecko to czas szczególny dla organizmu – dlatego zdarza się, że ustrój reaguje inaczej niż dotychczas; może też pojawić się uczulenie lub alergia na czynnik do tej pory całkiem bezpieczny. Dlatego nawet, jeżeli przyszła mama zdecyduje się od czasu do czasu na picie czystka w ciąży, powinna obserwować odpowiedź swojego ciała, aby od razu zareagować na ewentualne niepokojące symptomy.

Warto też pamiętać, aby herbatę z czystka parzyć zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Bo zgodnie z tym, co odkryto podczas prac badawczych prowadzonych w Institute of Food Chemistry, Hamburg School of Food Science w Uniwersytecie w Hamurgu, na zachowanie antyoksydacyjnego potencjału zioła mają wpływ jakość użytej wody oraz czas i sposób parzenia7.

Czystek w ciąży. Czy można pić herbatę z czystka w ciąży?
Ocena: 5 Oddane głosy: 5

Źródła:

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19917137
[2] https://www.researchgate.net/profile/Stefan_Bogdanov/publication/304012096_Pollen_Nutrition_Functional_Properties_Health/links/5762c18308aee61395bef522.pdf
[3] https://www.google.com/patents/US20090061027
[4] http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0166354209004884
[5] Studies in Natural Product Chemistry : Bioactive Natural Products, Part F, Atta-Ur-Rahman (Editor), ISBN 978-0-08-044001-9
[6] http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0300571208001097
[7] http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0963996912003791

Komentarze i opinie

Dodaj komentarz

Czystek na kaszel, przeziębienie i grypę?

Czystek na kaszel, przeziębienie i grypę?

Czystek a wypadanie i porost włosów

Czystek na wypadanie i porost włosów. Herbatka + płukanka