Coraz więcej osób zmaga się obecnie z różnego rodzaju problemami skórnymi. Niektóre z nich często mają podłoże alergiczne. Na taki stan rzeczy ma wpływ zmieniające się środowisko oraz większa liczba zanieczyszczeń. Kiedy na naszej skórze zaczyna pojawiać się świąd, zaczerwienienie oraz grudki bardzo prawdopodobne, że właśnie mierzymy się z egzemą. Czym jest i co trzeba o niej wiedzieć? Podpowiadamy.

Czym jest atopia skóry?

Nazywana również wypryskiem atopowym to nic innego jak stan zapalny naskórka. Wywoływany jest przez czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne. Przyczyną jej powstawania może być skłonność do różnego rodzaju alergii oraz długotrwały kontakt z chemiczną substancją. Szereg badań nie wyklucza, że ta przypadłość może być również wywoływana przez grzyby, mikroby czy nawet łojotok.

Atopia skóry stanowi bardzo poważny problem zarówno przypadku osób dorosłych, jak i małych dzieci czy niemowląt. W zależności od wieku jej przebieg może się jednak różnić. Objawy tego schorzenia są jednak łatwo zauważalne i mogą budzić duży dyskomfort. Warto jest jednak pamiętać, że nie jest to choroba zakaźna. Oznacza to, że nie da się nią tak łatwo zarazić. Przyczyny tej dermatozy są niestety bardzo złożone, a także wiążą się z nieprawidłową budową naskórka osoby zakażonej.

Przyczyny powstawania egzemy i jej rodzaje

Przyczyn powstawania egzemy jest wiele. Można je jednak podzielić na grupę czynników endogennych oraz egzogennych. Pierwsza z nich wywoływana jest przez czynniki wewnętrzne, takie jak zaburzenia gospodarki hormonalnej czy predyspozycje genetyczne. Z kolei przyczyny egzogenne to czynniki zewnętrzne, na które uwrażliwiona jest dana osoba. Niektóre badania wykazują, że u takich osób występuje mutacja genu, który odpowiada za wytwarzanie filagryny, czyli aminokwasu, który wspomaga skórę w odpowiednim wytwarzany warstwy ochronnej na skórze.

Egzemę można także podzielić na kilka rodzajów. Wyprysk kontaktowy powstaje w wyniku działania na skórę substancji drażniących lub uczulających. Można go podzielić na formę alergiczną i niealergiczną. Z kolei wyprysk zawodowy objawia się zmianami, które powstają w miejscu pracy. Można również wyróżnić zmiany łojotokowe, które wiążą się z nadmiernym wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe. Alergia na słońce może objawić się z kolei wypryskiem fotoalergicznym.

Jak leczyć egzemę?

Egzema, podobnie jak atopowe zapalenie skóry, nie jest całkowicie uleczalna. Proces kuracji ma przede wszystkim charakter objawowy, który polega na łagodzeniu powstałych zmian skórnych. Pierwszym krokiem powinno być udanie się do specjalisty, gdyż tylko wykwalifikowany dermatolog jest w stanie prawidłowo zdiagnozować schorzenie i zlecić odpowiednie leczenie.

Bardzo często przed postawieniem ostatcznej diagnozy lekarz zleca przeprowadzenie specjalistycznych testów alergicznych. Ich zadaniem jest zbadanie nadwrażliwości kontaktowej na wybrane substancje. Doraźnie stosowane są maści na egzemę lub kremy zawierające steroidy. Jeżeli zaś wraz z wypryskami pojawiają się bakterie, zaleca się stosowanie leków antyseptycznych.

Dodaj komentarz