w

Jak podkręcić metabolizm i przyśpieszyć przemianę materii po 40?

Niestety wraz z wiekiem nasza przemiana materii spowalnia przez co uzyskanie, bądź utrzymanie szczupłej sylwetki jest dla nas dużym wyzwaniem. Nie jest to jednak niemożliwe jeśli pamiętamy o kilku ważnych zasadach i wiemy jak przyspieszyć metabolizm po 40. roku życia.

Przemiana materii po 40

Wraz z wiekiem nasz metabolizm stopniowo zwalnia przez co nawet jeśli wcześniej należeliśmy do osób, które mogą jeść wszystko i nie tyją teraz musimy bardziej uważać na to co trafia na nasz talerz. Choć wolniejszy metabolizm utrudnia nam uzyskanie lub utrzymanie prawidłowej masy ciała to nie jest on przeszkodą nie do przejścia. Dlatego nie ma co załamywać rąk i tłumaczyć nadmierną masę ciała naszym wiekiem. Wystarczy wiedzieć w jaki sposób wspomóc przemianę materii, tak aby pomagała nam a nie przeszkadzała w osiągnięciu smukłej figury. Należy przy tym pamiętać, że najskuteczniejszą i najzdrowszą metodą jest po prostu odżywianie się zgodnie z zasadami żywieniowymi.

Jak przyspieszyć metabolizm po 40. roku życia?

Wiele osób zadaje sobie pytanie jakie są najskuteczniejsze sposoby na przyspieszenie metabolizmu? Niestety niektórzy sięgają w tym celu po cudowne środki na odchudzanie lub po zbyt restrykcyjne diety, które mają rzekomo zagwarantować spektakularne efekty w krótkim czasie. Niestety decydując się na tego typu drogę do celu musimy pamiętać, że suplementy diety czy bardzo niskokaloryczne diety mogą przynieść nam więcej szkody niż korzyści. Dlatego jeśli zależy nam by wspomóc przemianę materii powinniśmy stosować metody, które uchronią nas przed efektem jo-jo i nie wpłyną negatywnie na stan zdrowia. Sprawdźmy zatem co możemy zrobić by w sposób bezpieczny przyspieszyć metabolizm po czterdziestce.

Zadbaj o odpowiednią kaloryczność jadłospisu

Jeśli wydaje nam się, że najlepszym sposobem na przyspieszenie metabolizmu są mocno restrykcyjne diety (np. 800, 1000 kcal) to jesteśmy w dużym błędzie. Jeśli kaloryczność naszego jadłospisu będzie zbyt mała to zamiast wspomóc przemianę materii osiągniemy efekt wręcz odwrotny. Skutkiem stosowania zbyt niskokalorycznych diet jest nie tylko popularny efekt jo-jo, ale także spowolnienie metabolizmu! Dlatego jeśli zależy nam na tym, aby przyspieszyć metabolizm po 40tce w żadnym wypadku nie powinniśmy korzystać z takich rozwiązań. Najlepiej jeśli w ustalaniu kaloryczności jadłospisu pomoże nam wykwalifikowany dietetyk. Będziemy mieć wtedy pewność, że zarówno ilość energii, jak i innych niezbędnych składników jest na odpowiednim poziomie.

Włącz do jadłospisu produkty bogate w błonnik pokarmowy

Z pewnością większość z nas słyszała już czym jest błonnik pokarmowy i jakie posiada właściwości. Wśród zalet tego składnika wymienia się zmniejszenie czasu pasażu jelitowego, a także obniżanie poziomu cholesterolu we krwi i obniżanie po posiłkowego stężenia glukozy we krwi. Wobec tego błonnik pokarmowy to nie tylko składnik, który może wspomóc przemianę materii, ale także składnik, który chroni nas przed chorobami serca, nowotworami i stanowi niezbędny element zdrowej diety. Wystarczające spożycie błonnika pokarmowego, przy którym obserwuje się jego pozytywne działanie to 25 gram. Do produktów bogatych w błonnik, które warto włączyć do naszej codziennej diety zalicza się, m.in.:

  • otręby pszenne,
  • płatki jęczmienne,
  • płatki owsiane,
  • chleb żytni pełnoziarnisty,
  • kasze,
  • orzechy,
  • owoce i warzywa (w szczególności marchew, burak, jabłka, truskawki).

Zadbaj o odpowiednią ilość produktów bogatych w witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B odgrywają bardzo ważną rolę w przemianach energetycznych ustroju, a także warunkują prawidłowy metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów. Dlatego jeśli zastanawiamy się jak przyspieszyć metabolizm u mężczyzn i kobiet po 40. roku życia warto zwrócić uwagę na obecność produktów bogatych we wspomniane witaminy w diecie.

Sprawdź, czy Twój jadłospis zawiera odpowiednią ilość białka

Białko to składnik, który może wspomóc przemianę materii. Dlatego jeśli zastanawiamy się jak przyspieszyć metabolizm po czterdziestce warto żebyśmy sprawdzili, czy jest w nim odpowiednia ilość białka. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością, ponieważ może odbić się to negatywnie na naszym zdrowiu. Pamiętajmy, że nadmiar białka obciąża nerki i wątrobę. Według najnowszych norm żywienia osobom dorosłym zaleca się spożycie białka na poziomie 0,9g na kilogram masy ciała na dobę. Musimy jednak pamiętać, że najlepiej ustalać tę ilość indywidualnie, w porozumieniu z dietetykiem, ponieważ może ona różnić się w zależności, m.in. od stanu zdrowia. A gdzie szukać białka? Jego dobrym źródłem są, m.in. chude gatunki mięsa, ryby, jajka, mleko i produkty mleczne, czy nasiona roślin strączkowych.

Jedz regularnie

Jedna z odpowiedzi na tytułowe pytanie brzmi po prostu „jedz regularnie”. Choć na pierwszy rzut oka takie zalecenie może wydawać nam się banalne to ma ono ogromne znaczenie. Jeśli naszym celem jest przyspieszenie metabolizmu to powinniśmy pamiętać, aby spożywać 4-5 posiłków dziennie w odstępach czasu nie dłuższych niż 4 godziny. Powinniśmy również zadbać o to, by nie wybiegać z domu bez śniadania i nie wraca do niego tak głodnym, że zjemy podwójną obiadokolację. Niewskazane są też wszelkie wysokokaloryczne przekąski pomiędzy głównymi posiłkami.

Wszystkie powyżej przedstawione sposoby na przyspieszenie metabolizmu są zgodne z zasadami zdrowego odżywiania i mogą wspomóc przemianę materii w bezpieczny, pozbawiony efektów ubocznych sposób. Dlatego zamiast próbować co raz to nowych, bardziej radykalnych metod powinniśmy postawić na przyspieszenie metabolizmu poprzez zdrowe odżywianie.

Źródła:

[1] Żywienie zdrowego i chorego człowieka, H Ciborowska, RA Dietetyka - Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2007
[2] Błonnik pokarmowy – korzyści zdrowotne i technologiczne, Gorecka D., Przemysł Spożywczy, 2009

Komentarze i opinie

2 komentarze do "Jak podkręcić metabolizm i przyśpieszyć przemianę materii po 40?"
Dodaj swoją opinie

Dodaj komentarz

kiedy pić soki owocowe i warzywne

Kiedy pić soki warzywne i owocowe – rano czy wieczorem?

Eteryczny olejek rumiankowy – właściwości, działanie i zastosowanie

Eteryczny olejek rumiankowy – właściwości, działanie i zastosowanie