Łokieć tenisisty (zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej) jest to określenie potoczne schorzenia, którego przyczyną są zmiany degeneracyjne struktury włókien kolagenowych ścięgien. Klasyczny łokieć tenisisty jest zmianą przeciążeniowo–zwyrodnieniową mięśni prostowników nadgarstka. Zmiany przeciążeniowe przyczepów ścięgien do kości najczęściej powstają w wyniku nakładających się na siebie mikrourazów. Mikrourazy są skutkiem powtarzających się w dłuższym czasie specyficznych ruchów przedramienia i nadgarstka.

Nazwa jest nieco myląca, bo tenisiści to tylko 10% wszystkich przypadków. Pozostała grupa to osoby wykonujące powtarzalne ruchy prostowania, zginania, pronacji i supinacji nadgarstka skutkujące uszkodzeniem włókien kolagenowych mięśni i przyczepów. Są to: pracownicy biurowi, programiści, mechanicy, monterzy, szwaczki, muzycy itp. Łokieć tenisisty jest częstą przyczyną nieurazowych dolegliwości bólowych stawu łokciowego. Może wystąpić w 1-3% populacji, w każdej grupie wiekowej. Najczęściej diagnozowany jest jednak pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Przyczyną łokcia tenisisty może być również zbyt małe obciążenie pracą, skutkujące osłabieniem lub zanikiem mięśni u osób mało aktywnych fizycznie.

Objawy łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty jest uciążliwą dolegliwością znacznie utrudniająca normalne codzienne funkcjonowanie. Charakterystycznym objawem jest ból pojawiający się w określonych sytuacjach. Objawy schorzenia pojawiają się zawsze podczas próby uruchomienia nadgarstka. Ból odczuwalny jest z boku stawu łokciowego po jego zewnętrznej stronie, zwykle promieniuje wzdłuż mięśni prostowników do nadgarstka. Zaciśnięcie pięści może być bolesne. Dodatkowo występuje osłabienie siły chwytu. Objawy bólowe są zróżnicowane od bólu o niewielkim nasileniu, aż do ciągłego, ostrego. Ból pojawia się przy chwytaniu, zaciskaniu, ruchach obrotowych, nasila się przy prostowaniu nadgarstka. Są znaczące utrudnienia w wykonywaniu prostych czynności codziennych takich jak uchwycenie szklanki czy podanie ręki. Po zewnętrznej stronie łokcia pojawia się tkliwość palpacyjna tkanek nawet podczas lekkiego ucisku. Czasem może pojawić się obrzęk na zewnętrznej krawędzi łokcia. Zakres ruchów w stawach palców najczęściej pozostaje niezmieniony. Może pojawić się poranna sztywność w łokciu ustępująca, w początkowym stadium schorzenia po rozruszaniu. W stadium zaawansowanym ból może pojawiać się nawet w spoczynku.

Dowiedz się więcej: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/lokiec/lokiec-tenisisty-entezopatia-nadklykcia-bocznego-kosci-ramiennej/

Leczenie łokcia tenisisty

Pacjenci często lekceważą ból łokcia i szukają pomocy specjalisty po wielu miesiącach, a czasami nawet latach, gdy ból jest bardzo silny, a zmiany degeneracyjne zaawansowane. Wydłuża to proces leczenia.

Większość przypadków dobrze reaguje na leczenie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne i najczęściej w ciągu jednego roku dolegliwości ustępują. Leczenie zachowawcze jest skuteczne w około 90% przypadków. W klinice Carolina Medical Center stosuje się wiele nieoperacyjnych metod leczenia łokcia tenisisty jak na przykład: odpoczynek i modyfikacja aktywności fizycznych, fizjoterapia, akupunktura, niesteroidowe leki przeciwzapalne, kortykosteroidy w iniekcjach, iniekcje krwi autologicznej, toksyna botulinowa. Gdy leczenie zachowawcze nie pomaga, w klinice stosowanych jest kilka metod operacyjnych. Zabiegi operacyjne są wykonywane z zastosowaniem dostępu otwartego, przezskórnie lub metodą artroskopową.

Dodaj komentarz