w ,

Naturalne i skuteczne sposoby na depresję. To naprawdę pomaga!

Domowe sposoby na depresję cieszą się coraz większą popularnością. Naturalny antydepresant może być tak samo skuteczny, jak profesjonalny lek, za to dużo bezpieczniejszy. Co pomaga najskuteczniej?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – bo kiedy u jednych skuteczne okaże się określone zioło na depresję, u innych dobre efekty przyniesie inny naturalny produkt lub metoda. Osoba zmagająca się z depresją (lub jej bliscy, którzy chcą pomóc), mają do wyboru jedną z kilku sprawdzonych, naturalnych metod leczenia tej choroby.

Depresja – naturalne metody leczenia

O tym, że naturalne leczenie depresji jest skuteczne, świadczą liczne badania naukowe, w których wykazano, że w porównaniu do placebo wykorzystane środki lub metody powodowały korzystne zmiany nastroju u stosujących je chorych. Konwencjonalna psychiatria posiłkuje się tym metodami1– bo naturalne leki na depresję, o ile są umiejętnie stosowane, są bezpieczniejsze od syntetycznych medykamentów. Wprawdzie na efekty ich działania trzeba czekać zazwyczaj dłużej niż w przypadku leków syntetycznych, ale są to rezultaty o długim czasie trwania, gdyż wynikają z naturalnego przywrócenia porządku w działaniu neuroprzekaźników w organizmie. Bo to właśnie w wyniku nierównowagi w tym obszarze działania ustroju pojawia się depresja.

Naturalne metody leczenia można stosować pojedynczo, ale też można łączyć ze sobą, tworząc indywidualne programy pomagające zdrowieniu i zwalczaniu przedłużającego się spadku nastroju oraz chęci do życia. Domowe sposoby na depresje mogą być wspomagane przez niekonwencjonalne metody leczenia – także w depresjach wynikających z nałogów (szczególnie alkoholowego).

Dziurawiec – popularne zioło na depresję

Dziurawiec (w postaci naparu i preparaty z tego zioła) to naturalny roślinny lek niosący pomoc w depresji i lękach. Za działanie przeciwdepresyjne odpowiadają zawaere w nim hiperforyna, hiperycyna i pseudohiperycyna2, a także flawonoidy. Dziurawiec stosowany najczęściej jest jako napar, wyciąg w postaci kropli czy proszek sporządzony z suszu tej rośliny. Rzadziej wykorzystuje się olej lub nalewkę z dziurawca. Decydując się na zastosowanie tego zioła na depresję, należy pamiętać, że może ono wpływać n działanie leków (w tym antybiotyków), a najpoważniejszą konsekwencją (choć pojawiającą się rzadko) jest nadwrażliwość na światło. Dziurawiec zawiera bowiem składniki fotouczulające, dlatego stosując go, szczególnie w większych ilościach lub długoterminowo, należy jednocześnie unikać słońca3.

Dieta – smaczny i naturalny antydepresant

Zwalczanie depresji przy pomocy diety jest możliwe. Już Paracelsus przyrównał jedzenie do lekarstwa. Dziś wiemy, że dieta ma fundamentalne znaczenie dla zachowania sprawności pracy układu nerwowego i równowagi biochemicznej mózgu. Składnikami o uznanym znaczeniu dla poprawy nastroju są tryptofan i witaminy z grupy B, które biorą udział w przekaźnictwie impulsów nerwowych. Tryptofan jest niezbędny dla utrzymania prawidłowej produkcji serotoniny, znanej też jako hormon szczęścia. Jest jednocześnie jednym z aminokwasów egzogennych, co oznacza, że ludzki organizm nie potrafi go wytworzyć i musimy go dostarczać wraz z pożywieniem. Na bieżąco też muszą być uzupełniane zapasy witamin z grupy B, gdyż wprawdzie niektóre z nich są wytwarzane są w jelitach przez tamtejszą mikroflorę, ale produkcja ta jest za mała, aby zaspokoić wszystkie potrzeby organizmu. Poza tym witaminy B są rozpuszczalne wodzie i tracone wraz z moczem oraz szybko zużywane podczas stresu, który z depresją jest silnie powiązany.

Na liście produktów spożywczych, dzięki którym walka z depresją bez leków jest możliwa, są m.in.:

Banany

Chyba najlepiej znana żywność o właściwościach poprawiających nastrój i o udokumentowanej skuteczności działania antydepresyjnego4. Stoją za tym dwa zawarte w tych owocach w dużych ilościach składniki: tryptofan i witamina B6 (pirydoksyna) – jeden banan pokrywa ponad 40% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę5.

Pestki dyni

Zawierają spore ilości cynku, o którym wiadomo, że ma działanie antydepresyjne6.

Kurkuma

przyprawa ta zawiera kurkuminę, która od wielu wieków stosowana jest w tradycyjnej medycynie chińskiej w walce z depresją7.

Produkty bezglutenowe

Udowodniono, że depresja ma powiązania ze schorzeniami jelit, a dieta bezglutenowa może załagodzić objawy tej choroby u osób z celiakią8.

Warzywa i owoce

Wybieraj te, bogate w kwas foliowy i witaminę B12 oraz flawonoidy.

Zwalczanie depresji przez dbanie o siebie

Zdrowa troska o samego siebie to najlepsze, co każdy może sobie dać, podejmując leczenie samemu depresji. Oznacza to następujące działanie:

Dbanie o higienę osobistą

pomocne są kąpiele relaksujące lub pobudzające, poprawiające krążenie krwi, w samej wodzie lub z dodatkiem olejków eterycznych, olejów i naparów roślinnych lub soli leczniczych. Tu znów przydaje się idealne zioło na depresje – dziurawiec, ale też kojący i łagodzący rumianek. Do antydepresyjnych kąpieli nadaje się olejek pomarańczowy, lawendowy, z bergamotki.

Aktywność fizyczna

To najlepszy sposób na zwiększenie produkcji endorfin (hormonów szczęścia), poprawę krążenia i zneutralizowanie stresu poprzez wysiłek fizyczny. Codzienna dawka ruchu jest niezbędna dla utrzymania dobrego nastroju. Podobny efekt daje uprawianie seksu, a jeśli stany depresyjne nie sprzyjają pełnej aktywności seksualnej, bardzo korzystnie na psychikę wpływa czuła obecność bliskiej osoby.

Aktywność rodzinna, towarzyska i społeczna

Budują poczucie przynależności i bycia potrzebnym, budują też pozytywną ocenę siebie i wiarę we własne możliwości. Nieizolowanie się oraz otaczanie się ludźmi o pozytywnej energii i wpływie na otoczenie to znakomite sposoby na to, aby zapewnić sobie pomoc w depresji i lękach przy nawrocie lub pogłębieniu się choroby.

Rozwijanie zainteresowań i hobby

Kiedy robi się to, co się lubi (a przy okazji odnosi się w tym sukcesy i zbiera za to pochwały) podnosi się poziom samoakceptacji, wiary w siebie oraz wzrasta motywacja do działania.

Niekonwencjonalne metody leczenia depresji

Medycyna alternatywna oferuje szereg metod na zwalczanie depresji. Skuteczne leczenie depresji może być wspomagane przez następujące niekonwencjonalne metody leczenia:

Akupunktura

Akupunktura pomaga, ponieważ aktywuje określone centra energetyczne w ciele. Może być stosowana także w ciąży9.

Masaże

Masaże relaksują, pobudzają krążenie, wyciszają psychicznie. Połączone z aromatoterapią są jeszcze skuteczniejsze.

Treningi relaksacyjne

Uczą kontroli nad ciałem i umysłem, a dzięki temu – wspomagają proces rozpoznawania u siebie stanów emocjonalnych i psychicznych oraz pomagają w kierowaniu strumieniem myśli. To z kolei pozytywnie wpływa na emocje i pomaga w pobudzaniu wewnętrznej energii.

Homeopatia

Choć to metoda poddawana krytyce przez lekarzy medycyny konwencjonalnej, chorzy z depresją często z niej korzystają. Na razie brakuje miarodajnych wyników badań klinicznych, na podstawie których można byłoby z pewnością potwierdzić skuteczność lub nieskuteczność homeopatii w leczeniu depresji, metoda ta znajduje jednak uznanie u samych chorych.

Badania naukowe potwierdzają, że domowe sposoby na depresje są skuteczne. Możliwe, że trzeba będzie wypróbować kilka różnych sposobów i ich kombinacji, zanim trafi się na najlepsze naturalne leczenie depresji w odniesieniu do konkretnej osoby. Metod tych jest jednak na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Źródła:

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10372293
[2] https://panacea.pl/articles.php?id=222
[3] http://old.ipin.edu.pl/fpn/archiwum/2003/01/FwPiN_1-2003-03.pdf
[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27041291
[5] http://www.phytojournal.com/vol1Issue3/Issue_sept_2012/9.1.pdf
[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16382189
[7] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21513730
[8] https://bmcpsychiatry.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-244X-5-14
[9] https://journals.lww.com/greenjournal/Fulltext/2010/03000/Acupuncture_for_Depression_During_Pregnancy__A.7.aspx

Komentarze i opinie

Dodaj komentarz

najskuteczniejsze sposoby na przeziębienie i grypę

4 najskuteczniejsze sposoby na przeziębienie i grypę

skutki niedoboru witaminy c

Groźne skutki niedoboru witaminy C. Sprawdź przyczyny i objawy