Skóra dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji, zwłaszcza wtedy, kiedy jest eksponowana na promieniowanie słoneczne. Z uwagi na fakt, że promieniowanie UVA występuje przez cały rok, nawet wtedy, kiedy wydawać by się mogło słońce nie ma szans przebić się przez chmury, musimy dobrać odpowiednie kosmetyki. Co zrobić, aby maksymalnie uchronić skórę najmłodszych? Podpowiadamy.

Bezpieczne opalanie dziecka – ochrona głowy i odpowiednie godziny

Jedną z najważniejszych kwestii o których powinniśmy pamiętać zapewniając dziecku bezpieczną ekspozycję na słońce jest to, aby robić to w odpowiednich godzinach. Pamiętajmy o tym, że z promieniowaniem UVA mamy do czynienia przez cały rok, nawet w trakcie bardzo pochmurnej pogody.

Co więcej, przenika ono w głąb warstwy naskórka, nawet przez ubranie. Bardzo ważne jest więc to, aby w miarę możliwości unikać spacerów oraz opalania w godzinach 11-15. Takie działanie jest najlepsze, jeśli chcemy maksymalnie ochronić dziecko przed szkodliwym wpływem promieniowania. Kolejny istotny czynnik na drodze do bezpiecznego opalania to odpowiednie nakrycie głowy. Pamiętajmy o czapkach oraz kapeluszach, które mocno wpłyną na bezpieczeństwo dziecka – w tym m.in. zminimalizują ryzyko wystąpienia udaru słonecznego.

Bezpieczne opalanie dziecka – wybór kosmetyków ma znaczenie

Nie bez znaczenia pozostaje także wybór odpowiednich kosmetyków dedykowanych ochronie skóry dziecka. Oznacza to, że należy stawiać na kremy, emulsje lub też balsamy wyposażone w dobrej klasy filtr. Ważne jest to, aby nie był on mniejszy niż 30. Zanim go zaaplikujemy na całe ciało pamiętajmy o tym, aby wykonać próbę uczuleniową. W tym celu nakładamy niewielką warstwę specyfiku na skórę i czekamy kilka minut. Jeśli nie pojawią się na niej zaczerwienienia, wówczas możemy przejść do pozostałych partii ciała.

Istotne jest to, aby odpowiednio wcześnie smarować dziecko kremem – przynajmniej na pół godziny przed wyjściem. Takie działanie to dobra praktyka – kosmetyk zdąży się już wchłonąć, aby móc zapewnić dziecku bezpieczną ekspozycję na słońce. Należy pamiętać o tym, aby tego rodzaju czynność powtarzać przynajmniej po 2-3 godzinach. Jeśli jesteśmy nad wodą, to za każdym razem, kiedy dziecko wychodzi z niej – oczywiście wówczas gdy zdąży już wyschnąć.

Koniec końców należy także pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości wody. Organizm dziecka jest bardzo mocno narażony na odwodnienie.

Dodaj komentarz