w

Ziemia okrzemkowa na odchudzanie? Diatomit pod lupą eksperta

Ziemia okrzemkowa może być skuteczną naturalną bronią w walce ze zbędnymi kilogramami. Diatomit na odchudzanie działa w ten sposób, że oczyszcza organizm z toksyn, reguluje pracę układu pokarmowego, zapewnia uczucie sytości i pobudza metabolizm. Ziemię okrzemkową należy jednak stosować ściśle według zaleceń.

Czym jest ziemia okrzemkowa?

Ziemia okrzemkowa (diatomit, ziemia diatomowa, ang. diatomaceous earth) to zbiorcza nazwa skał organogenicznych, które powstały z pancerzyków okrzemek. Okrzemki (łac. diatomophyceae) są jednokomórkowymi glonami, których ściana komórkowa (tzw. skorupka) jest wysycona krzemionką – stanowi ona ok. połowę suchej masy w komórce. Liczne gatunki okrzemek występują na całej kuli ziemskiej. Bytują w środowisku wodnym – pojedynczo bądź w koloniach. Ziemia okrzemkowa tworzy się jako osad zimnych mórz oraz jezior.

W ziemi okrzemkowej mogą występować szczątki innych organizmów, m.in. detretyczny kwarc (detryt to okruchy skał bądź twardych szczątków organicznych, które powstają wskutek wietrzenia oraz erozji), a także glaukonit, kalcyt, związki żelaza, substancje ilaste. Diatomit może być koloru białego bądź kremowobiałego. Jest miękki, lekki, porowaty.

Związki obecne w ziemi okrzemkowej wszechstronnie wpływają na organizm człowieka. A czy ziemia okrzemkowa odchudza?

Ziemia okrzemkowa a odchudzanie

W internecie można znaleźć wiele wpisów osób, które przekonują, że diatomit na odchudzanie to doskonały i skuteczny środek. Co prawda, brakuje badań naukowych, które byłyby jednoznacznym dowodem na to, że regularne stosowanie ziemi okrzemkowej jest dobrym sposobem na odchudzanie. Nie odkryto w niej bowiem związków, które mogłyby spalić tkankę tłuszczową. Faktem jest natomiast, że ziemia okrzemkowa może pomóc pozbyć się niechcianych kilogramów i być wsparciem kuracji odchudzającej.

W jaki sposób? Ziemia okrzemkowa poprawia ogólny stan zdrowia i wzmacnia organizm, co usprawnia proces odchudzania. Diatomit przede wszystkim oczyszcza organizm z toksyn i reguluje pracę układu pokarmowego. Nagromadzenie toksyn może skutecznie utrudnić odchudzanie. Oczyszczony organizm funkcjonuje sprawniej, co wpływa na przyśpieszenie tempa przemiany materii – efekty terapii odchudzającej stają się więc znacznie lepsze. Dzięki pozbyciu się toksyn z organizmu można także zyskać energię niezbędną do ćwiczeń.

Ziemia okrzemkowa zastosowana z rana na długo zapewnia uczucie sytości i zmniejsza apetyt w ciągu dnia. Poza tym włączenie ziemi okrzemkowej do diety wymaga zwiększenia dziennego spożycia płynów, co również usprawnia metabolizm i korzystnie wpływa na odchudzanie. Dzięki stosowaniu diatomitu można pozbyć się bakterii i pasożytów. Jednocześnie ziemia okrzemkowa nie niszczy bytujących w jelitach pożytecznych bakterii.

Wnioski: ziemia okrzemkowa może pomóc w odchudzaniu, ale nie zastąpi właściwej diety i aktywności fizycznej. Dlatego należy ją stosować jako dodatek do terapii odchudzającej.

Ziemia okrzemkowa spożywcza na odchudzanie – jak stosować?

Należy szukać 100-procentowej ziemi okrzemkowej (krzemionki amorficznej) spożywczej bez dodatków. Taka ziemia okrzemkowa może być stosowana przez dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia.

Dawkowanie u dorosłych: diatomit na odchudzanie należy stosować, zaczynając od dawki minimalnej i stopniowo ją zwiększając. Pierwszego dnia powinny być to ok. 3 g ziemi okrzemkowej (płaska łyżeczka od herbaty) rozpuszczonej w szklance wody. Dawkę należy zwiększać stopniowo, aż dojdzie się do 15 g na szklankę wody – potrzeba na to od jednego do kilku tygodni, w zależności od reakcji organizmu. Niektórzy mieszają ziemię okrzemkową ze świeżo wyciśniętymi sokami, koktajlami mlecznymi albo dodają ją do owsianki.

Dawkowanie u dzieci po 12. roku życia: stosować podobnie jak u dorosłych, ale podając dziecku POŁOWĘ dawki przeznaczonej dla dorosłego (zacząć od 1,5 g ziemi okrzemkowej i dawkę zwiększać powoli, dochodząc do 7,5 g).

Efekty oczyszczania ziemią okrzemkową

Uwaga! Efekty oczyszczające stosowania ziemi okrzemkowej pojawiają się szybko. Można zauważyć u siebie pogorszenie samopoczucia, zmęczenie, bóle głowy, wypryski skórne i ogólne osłabienie (tzw. objawy grypopodobne). To normalna reakcja związana z detoksem organizmu. Jeśli jednak objawy będą zbyt silne, to znak, że należy zmniejszyć dawkę ziemi okrzemkowej i nie śpieszyć się ze zwiększaniem porcji.

W czasie stosowania spożywczej ziemi okrzemkowej należy wypijać minimum 2 l wody dziennie. Zaniedbanie tej kwestii może prowadzić do zaparć. Podczas kuracji z użyciem diatomitu należy zrezygnować ze spożywania alkoholu.

Ziemia okrzemkowa na odchudzanie – efekty i opinie

Niektórzy internauci przyznają, że dzięki włączeniu ziemi okrzemkowej do diety udało im się schudnąć nawet kilkadziesiąt kilogramów. Oprócz zredukowania tkanki tłuszczowej spożywanie ziemi okrzemkowej pomoże także wzmocnić odporność, dodać sił witalnych, przyśpieszyć gojenie się ran, wzmocnić zęby, włosy, skórę i paznokcie.

Z opinii osób stosujących ziemię okrzemkową na odchudzanie wynika, że to najlepszy sposób na oczyszczenie organizmu, który nie tylko poprawia stan zdrowia, ale również samopoczucie. Warunkiem jest jednak jej regularne stosowanie. „Nie należy się zrażać np. początkowym pogorszeniem się stanu cery, przy oczyszczaniu ziemią okrzemkową to normalne zjawisko” – to jedna z opinii. Ci, którzy stosowali ziemię okrzemkową na odchudzanie, twierdzą, że dzięki diatomitowi można zauważyć ubytek wagi nawet bez rygorystycznej diety i katorżniczych treningów.

A czy ty stosowałeś ziemię okrzemkową? Co o niej sądzisz? Zapraszamy do podzielenia się swoją opinią w komentarzu.

Komentarze i opinie

5 komentarzy do "Ziemia okrzemkowa na odchudzanie? Diatomit pod lupą eksperta"
Dodaj swoją opinie
  1. Nie wiem czy jestem ewenementem ale ja nie miałem żadnych trudnych, grypopodobnych przejść po ziemi okrzemkowej a stosuje już ponad miesiąc. Dość niesmaczne, w smaku trochę jakbyś wapno pił ale zawziąłem się i pije na razie po miesiącu są 4kg mniej. Oczywiście nie na samej ziemi okrzemkowej a przy sensownej diecie.

  2. Waga bez zmian ale u mnie to nawet nie byloby z czego spasc. Ale w koncu cos mi pomoglo na problemy z jelitami i przemiana materii wiec polecam!

  3. Ja stosuję ziemię okrzemkową 8 tydzień i doszłam dopiero do 3 miarek. Przy zwiększaniu dawki bardzo boli mnie głowa , przez cały czas. Więc nie zwiększam dawki co tydzień tak jak zalecają tylko rzadziej.
    Nie wiem czy jest jakiś efekt bo moje odczucia zmieniają się. Na początku czułam się lżej , działała na mnie lekko przeczyszczająco, ale po zwiększeniu do trzech dawek jestem pełna, ociężała i mam straszne zaparcia. Staram się pić 1,5- 2 litrów wody. Będę stosować dalej i obserwować

Dodaj komentarz

Czystek na trądzik i piękną cere

Czystek sposobem na trądzik i piękną cerę?

Właściwości i zastosowanie ziemi okrzemkowej w kosmetyce

Właściwości i zastosowanie ziemi okrzemkowej w kosmetyce