Photo credit: James St. John on VisualHunt / CC BY
w

Ziemia okrzemkowa na pchły i pluskwy – jak działa i jak ją stosować?

Pluskwy bądź pchły zagościły w Twoim domu? Chcesz się ich pozbyć i zastanawiasz się jak to efektywnie zrobić – sprawdź ziemię okrzemkową.

Pluskwy i pchły w naszym domu to niewątpliwie nic przyjemnego. Szukamy więc sposobu jak się ich pozbyć. Wybierając chemiczne środki owadobójcze musimy pamiętać o konsekwencjach związanych z ich potencjalnym szkodliwym działaniem na człowieka i zwierzęta domowe oraz możliwości uodpornienia się na nie szkodników. Dlatego też warto rozważyć naturalne sposoby zwalczenia tego problemu. Jednym z naturalnych, skutecznych rozwiązań jest ziemia okrzemkowa.

Jak działa ziemia okrzemkowa na pchły i pluskwy

Ziemia okrzemkowa (diatomit) to naturalnie występująca skała osadowa, która zbudowana jest głównie z okrzemek. Spożywcza ziemia okrzemkowa, która jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt domowych ma postać drobnego, białego proszku. Jej działanie polega na wysuszeniu woskowej warstwy ochronnej owadów, co powoduje ich odwodnienie i śmierć. Taki mechanizm działania sprawia, że szkodniki nie mają szans się na niego uodpornić.

Jak stosować ziemię okrzemkową na pluskwy

Eliminacja pluskiew będzie skuteczna, gdy zastosujemy ziemię okrzemkową we wszystkich miejscach, gdzie mogą przebywać te owady. Rozprowadzamy ją na pościeli i materacach, dywanach i wykładzinach, zwracając baczną uwagę na wszystkie fałdy i zagłębienia oraz szpary w drzwiach, oknach, podłodze, ścianach i listwach przypodłogowych. Jeśli znaleźliśmy pluskwy w łóżku, warto również odsunąć je od ściany i obsypać dookoła nogi łóżka. Pluskwy nie potrafią latać, więc chcąc do niego dotrzeć lub je opuścić napotkają na swej drodze diatomit. Posypujemy wszystkie te miejsca, gdzie potencjalnie mogą gromadzić się pluskwy lub je tam widzieliśmy.

Zabieg należy powtarzać co kilka dni aż do całkowitego wyeliminowania szkodników. Trwa to zwykle ok. 2-3 tygodni. Możemy też bezpośrednio spryskać insekta, gdy go zauważymy, używając w tym celu aplikatora do rozpyleń proszkowych.

Ziemia okrzemkowa a pchły

Jeśli chcemy zwalczyć pchły wcieramy diatomit w sierść zwierzęcia oraz posypujemy nim wszystkie miejsca, w których zwierzak przebywa – jego posłanie, tapczany, fotele, dywany itd. Podobnie jak w przypadku pluskiew, zabieg powtarzamy 2-3 razy w tygodniu przez 14-21 dni.

Stosowanie ziemi okrzemkowej na pchły i pluskwy – o czym warto pamiętać

Pamiętaj, aby zawsze wybierać spożywczą ziemię okrzemkową, nietoksyczną dla ludzi i zwierząt domowych oraz środowiska naturalnego. Rozsypując ją w mieszkaniu uważaj, aby nie dostała się do oczu, gdyż może powodować ich suchość. Należy również unikać długotrwałego wdychania wysokich stężeń rozpylanej ziemi, gdyż może ona podrażniać układ oddechowy. W przypadku astmy lub problemów z płucami i oskrzelami należy zachować dużą ostrożność lub stosować maskę podczas rozpylania. Aby usunąć rozsypany diatomit – jeśli użyta została spora ilość, warto ją najpierw pozamiatać, a dopiero w drugiej kolejności użyć odkurzacz, aby nie zaburzyć jego pracy.

Komentarze i opinie

2 komentarze do "Ziemia okrzemkowa na pchły i pluskwy – jak działa i jak ją stosować?"
Dodaj swoją opinie
  1. To działa potwierdzam choć pracochłonne. 9 miesięcy od ostatniego ziemią okrzemkową i pchły się nie pojawiają.

Dodaj komentarz

Czystek dla dzieci i niemowlaka

Czystek dla dzieci – czy można podawać ziele czystka dziecku?

Czystek na borelioze - dawkowanie i leczenie

Czystek na boreliozę – jak stosować? Leczenie i dawkowanie