w

Ziemia okrzemkowa w ciąży – można stosować?

Ziemia okrzemkowa a ciąża to temat dyskusyjny. Bo z jednej strony produkt ten cieszy się uznaniem jako środek do zastosowań kosmetycznych i dietetycznych, a z drugiej – zastosowany niewłaściwie, nie będzie pożytkiem dla zdrowia.

Ziemia okrzemkowa to produkt naturalny. Z geologicznego punktu widzenia to skała osadowa, która powstała z miriadów pancerzyków maleńkich okrzemek – glonów mogących zasiedlać akweny słodko-, jak i słonowodne. Skorupki tych organizmów, opadając przez miliony lat na dno, tworzyły pokłady ziemi, która obecnie ceniona jest za dużą zawartość krzemu i wyjątkowe właściwości absorpcyjne. Ta wyjątkowa właściwość wynika ze struktury pancerzyków okrzemkowych: są one porowate.

Ziemia okrzemkowa – zastosowanie dla zdrowia i urody

Ziemię utworzoną z krzemionkowych pancerzyków wykorzystuje się w:

  • kosmetyce – jest składnikiem m.in. past do zębów i peelingów naturalnych;
    suplementacji – ponieważ zawiera ponad 92% łatwo dostępnego biologicznie aktywnego krzemu;
  • detoksykacji – dzięki porowatej strukturze pancerzyków maleńkich glonów ziemia okrzemkowa potrafi silnie wiązać zanieczyszczenia (dlatego wykorzystuje się ją jako filtr mineralny do eliminowania metali ciężkich i pestycydów) i wyłapywać toksyny wytwarzane przez patogenne bakterie lub grzyby zasiedlające wnętrze organizmu1;
  • zwalczaniu pasożytów2 – zmineralizowane krystaliczne drobiny pancerzyków.
  • przemieszczając się w przewodzie pokarmowym uszkadzają ciała pasożytów, absorbują wodę znajdującą się w bezpośrednim otoczeniu pasożytów i w ten sposób niszczą niechcianych mieszkańców ludzkiego ciała.

Ziemia okrzemkowa a ciąża

Z uwagi na tak wiele możliwości zastosowania i naturalne pochodzenie, ziemię okrzemkową na pewno warto używać. Podczas ciąży należy jednak szczególnie zadbać o zapewnienie bezpieczeństwa rozwijającemu się maleństwu, co w praktyce oznacza unikanie wszelkich niepotrzebnych obciążeń dla organizmu przyszłej mamy.

Detoksykacja ziemią okrzemkową w ciąży

Jednym z nich jest detoksykacja poprzez doustne przyjmowanie ziemi okrzemkowej. Choć działanie to przynosi niewątpliwe korzyści zdrowotne, to może też skutkować efektami ubocznymi. Najczęściej są to symptomy przypominające grypę: bóle mięśni, osłabienie, ból głowy. Mogą też pojawić się oznaki ze strony układu pokarmowego: zgaga, nudności, biegunka lub zaparcia. Są to naturalne reakcje organizmu, który stara się jak najszybciej usunąć toksyczne produkty przemiany materii, martwe pasożyty oraz toksyczne metale i związki chemiczne. Skutki uboczne mogą być tym silniejsze, im więcej pasożytów jest w organizmie przyszłej mamy. Taki sam efekt może wystąpić, kiedy dieta oparta była głównie o niezdrowe, wysoko przetworzone lub konserwowane produkty spożywcze.

Rozsądniej jest więc, aby ziemia okrzemkowa spożywcza w ciąży nie była stosowana i przenieść oczyszczanie organizmu na czas, kiedy nabierze się sił po porodzie. Ponadto, aby detoksykacja ziemią okrzemkową przyniosła wymierne pozytywne efekty, powinna trwać kilka miesięcy. Czas ten w ciąży lepiej przeznaczyć na poprawę jakości przyjmowanych posiłków i stosowanie ziemi okrzemkowej do pielęgnacji ciała od zewnątrz, a do usuwania toksyn od wewnątrz wykorzystać inne łagodne środki, np. zieloną herbatę.

Ziemia okrzemkowa przed ciążą

To akurat bardzo dobry pomysł, aby przeprowadzić odtruwanie organizmu zanim pocznie się dziecko. Będzie to niczym przeprowadzenie remontu generalnego przed pojawieniem się nowego członka rodziny. Dzięki temu płód rozwinie się w organizmie wolnym od toksyn i pasożytów, którego funkcjonowanie nie będzie zakłócane istnieniem stanów zapalnych czy niepotrzebnym pobudzeniem układu odpornościowego przyszłej mamy. Decydując się na zastosowanie ziemi okrzemkowej przed zajściem w ciążę, warto proces ten zakończyć na kilka tygodni przed planowanym poczęciem. Po to, aby nowa równowaga wewnętrzna w oczyszczonym z toksyn ciele kandydatki na mamę była całkowicie ustabilizowana, kiedy w jej łonie zacznie rozwijać się dziecko.

Jak stosować ziemię okrzemkową?

Można wykorzystać ziemię okrzemkową do peelingów złuszczających i detoksykujących stosowanych na twarz lub na całe ciało, dodając ją do kosmetyków kupnych lub wykonanych własnoręcznie. Można też użyć ją co jakiś czas jako zamiennik lub dodatek pasty do zębów. O szkliwo nie trzeba się martwić – nie porysuje się. Naukowcy z Australii udowodnili, że krzemionka jest bezpieczna dla zębów, bo jest bardziej miękka niż szkliwo3.

Nie ma badań, które potwierdzałyby szkodliwość spożywania ziemi okrzemkowej, za to eksperymenty na drobiu potwierdziły korzystny wpływ tego suplementu na wzmocnienie struktury tkanki kostnej4. Niezależnie jednak od tego, czy jesteś w ciąży czy nie, zanim przyjmiesz ten suplement wewnętrznie, sprawdź, jaką ma postać – bo dla zdrowia przewodu pokarmowego bezpieczna jest tylko amorficzna forma tego naturalnego osadu.

Krystaliczna, a więc najbardziej naturalna postać ziemi okrzemkowej, tak samo, jak uszkadza pasożyty, tak samo może niszczyć delikatną śluzową wyściółkę jelit. Zamiast do zdrowienia, prowadzi to do rozwoju stanów zapalnych w organizmie. A to zjawisko bardzo niepożądane dla kobiet w ciąży. Amorficzna postać krzemionki jest bezpieczna, niczego nie ściera i gładko przemieszcza się przez przewód pokarmowy, dostarczając jednocześnie pierwiastka, bez którego włosy wypadają i stają się kruche, a paznokcie – łamią.

Źródła:

[1] NORTON K., 2015: eHow Contributor. Available at http://www.ehow.com/facts_5862967_diatomaceousearth-candida.html.
[2] MAURER V., PERLER E., HECKENDOM F., 2009: In vitro efficacies of oils, silicas and plant preparations against the poultry red mite Dermanyssus gallinae. Exp. Appl. Acarol. 48 (1–2): 31–41.
[3] NORTON K., 2015: eHow Contributor. Available at http://www.ehow.com/facts_5862967_diatomaceousearth-candida.html.
[4] MAURER V., PERLER E., HECKENDOM F., 2009: In vitro efficacies of oils, silicas and plant preparations against the poultry red mite Dermanyssus gallinae. Exp. Appl. Acarol. 48 (1–2): 31–41.

Komentarze i opinie

Dodaj komentarz

Właściwości i zastosowanie ziemi okrzemkowej w kosmetyce

Właściwości i zastosowanie ziemi okrzemkowej w kosmetyce

Ziemia okrzemkowa na pasożyty i robaki

Ziemia okrzemkowa – skuteczna broń na pasożyty i robaki